Poustevníček

14. ledna 2012 v 13:58 | Svět zvířat |  Korýši
Poustevníčci jsou raci s velkým, mekkým, nechráněným zadečkem. Vetšina druhů si chrání zadeček tak, že se usadí v prázdné ulitě nějakého plže. Jeden indomalajský druh poustevníčka žije však pouze v úlomcích bambusových stébel a jiné druhy si vyhledávají úkryt v kusech starého potrubí.


Poustevníčci táhnoucí svůj úkryt neohrabaně po mořském dně vypadjí dost komicky. Jak tito ráčci rostou, jsou jim za nějaký čas jejich vypůjčené schránky malé a musí si tedy hledat větší neobsazené ulity. Když takovou ulitu poustevníček najde, přileze k ní, rychle vyleze ze staré ulity a vsouká se do nové. Poustevníčci žijí zpočátku jako plovoucí larvy, brzy se však usadí na dně, kde se většina z nich živí různými organickými odpadky.
Petrochirus bahamensis, největší atlantsý druh poustevníčků, někdy osidluje ulity dorostlých křídladců. Obecní tichomořští poustevníčci do rodů Pagurus a Paguristes. Coenobita clypeatus, poustevníček žijící na Antilách a Floridě, žije na souši.


Poustevníček palmový, rozšířený v Indickém a Tichém oceánu, je velký druh, který vylézá na kokosové palmy, ukusuje kokosové ořechy a požírá je. Noční lov na palmové poustevníčky za svitu elektrických svítilen je velmi vzrušující, neboť velká a ostrá klepeta těchto velkých raků z nich činí nebezpečné protivníky. Protože tito raci páchají značné škody na koksových plantážích, jsou hubeni, kde je to jen možné.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Mišenka Mišenka | E-mail | Web | 13. února 2012 v 9:05 | Reagovat

ahoj,máš moc hezký blog,nechtěl/a bys spřátelit?:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama