Gepard

13. října 2011 v 17:05 | Svět zvířat |  Šelmy

Gepard štíhlý ( Acinoxys jubtus ) je jedinou kočkovitou šelmou, která nemá zatažitelné drápy. Je velký asi jako levhart a je podobně černě skvrnitý na žlutavém podkladu. Skvrny však mají tvar plných teček a nikoli prázdných kroužků, jako je tomu u levharta. Gepard se celou postavou dost liší od obvyklého tělesného typu koček. Má poměrně malou hranatou hlavu a krátký krk, protáhlé štíhlé tělo a dlouhé tenké nohy.


Je dokonale přizpůsoben rychlému běhu. Gepard je údajně nejrychlejším pozemním savcem, který v běhu na krátkou vzdálenost dosahuje rychlosti až 120 km za hodinu. Prudkým útokem snadno dostihuje sajgy a antilopy, které jsou jeho hlavní kořistí. Gepard se poměrně snadno ochočuje a bývá cvičen pro lov. Podobně jako cvičeným sokolům zakrývá lovec gepardovi oči kuklou, kterou sejme, teprve když se přiblíží ke zvěři. Pak geparda vypustí a ten varazí na vyhlédnutou oběť, dožene ji a mohutným skokem na krk jí zpravidla zláme vaz. Divocí gepardi žijí v malých skupinách a vycházejí na lov nejčastěji v párech. Obývají stepi v Africe i v Asii.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kačka Kačka | 16. listopadu 2011 v 21:19 | Reagovat

Luxusní blog ;) :) :D

2 vendullkkaa vendullkkaa | 16. února 2015 v 15:02 | Reagovat

Gepardi jsou velmi rychlí.Živí jse převážně Antilopami a občas i Buvoli.Zadní tlapky mají velmi pružné tlapky proto jsou velmi rychlí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama