Říjen 2011

Gepard

13. října 2011 v 17:05 | Svět zvířat |  Šelmy

Gepard štíhlý ( Acinoxys jubtus ) je jedinou kočkovitou šelmou, která nemá zatažitelné drápy. Je velký asi jako levhart a je podobně černě skvrnitý na žlutavém podkladu. Skvrny však mají tvar plných teček a nikoli prázdných kroužků, jako je tomu u levharta. Gepard se celou postavou dost liší od obvyklého tělesného typu koček. Má poměrně malou hranatou hlavu a krátký krk, protáhlé štíhlé tělo a dlouhé tenké nohy.


Je dokonale přizpůsoben rychlému běhu. Gepard je údajně nejrychlejším pozemním savcem, který v běhu na krátkou vzdálenost dosahuje rychlosti až 120 km za hodinu. Prudkým útokem snadno dostihuje sajgy a antilopy, které jsou jeho hlavní kořistí. Gepard se poměrně snadno ochočuje a bývá cvičen pro lov. Podobně jako cvičeným sokolům zakrývá lovec gepardovi oči kuklou, kterou sejme, teprve když se přiblíží ke zvěři. Pak geparda vypustí a ten varazí na vyhlédnutou oběť, dožene ji a mohutným skokem na krk jí zpravidla zláme vaz. Divocí gepardi žijí v malých skupinách a vycházejí na lov nejčastěji v párech. Obývají stepi v Africe i v Asii.


Ďas

5. října 2011 v 8:20 | Svět zvířat |  Ryby
Ďasové jsou podivné ryby, které používají, udice a návnady, k ulovení své potravy. Jejich udicí jsou dlouhé výčnělky, které se vyvinuly z prvních trnů hřbetní ploutve. Ďasové žijící v hloubkách, kam ještě proniká světlo, mají na konci těchto udic masitý výrůstek a někdy mohou touto návnadou mávat nebo třást. Druhy žijícící v temných mořských hlubinách mají návnadu světélkující. Tyto návnady lákjí menší ryby, které se přiblíží a ďas je rychle zhltne. Ďasové jsou špatní plavci. Četné druhy používají svých ploutví jako pahýlových nohou, na nichž se pomalu plíží po dně. Většinou jsou nenápadně zbarvení a mají třásnité ploutve, takže obrys jejich těla lze těžko rozeznat.


Největší z ďasů je ďas americký ( Lophius americanus ), dorůstající délky 1,2 m a váhy až 30 kg. Má tak objemnou tlamu, že vlastně může pohltit rybu téměř stejně velkou, jako je sám.Je o něm známo, že chytá i kachny a husy, což je příčinou jeho anglického pojmenování ,husí ryba, . Četné zuby jsou ostré a zahnuté zpět jako zuby hadů, takže kořisti se těžko podaří uniknout, jakmile ji jednou ďas uchvátil. V Evropě, zvláště ve Středozemí, loví často rybáři ďasy k jídlu. ďasové ulovení v hloubce ( vyskytují se v hloubkách až do 800 m ) mají pevné maso. Ďasové ulovení v mělkých zálivech nejsou tak chutní.