Srpen 2011

Hlavonožci

24. srpna 2011 v 10:03 | Svět zvířat |  Hlavonožci

Hlavonožci jsou nejvyspělejší skupinou měkkýšů a bezobratlých vůbec. Loděnka hlubinná ( Nautilus pompilius ). nejprimitivnější z hlavonožců, žije pouze v Indickém oceánu a Sépie ( Sepia officinalis ) se vyskytuje na západní polokouli. Její vápenité vnitřní schránky zvané , sépiová kost, se často používá ve výživě ptáků chovanýv v zajetí. Do této skupiny patří i chobotnice a krakatice. Mezi měkkýši jsou zvláštní tím, že z jejich nohy se vyvinulo osm či deset dlouhých ramen čili chapadel, obklopující hlavu. Na každém rameni mají množství velkých přísavek, sloužících k uchopení kořisti. Dobře vyvinutý mozek chrání jakási lebka a jejich oči patří mezi beobratlými k nejdokonalejším, neboť se vyrovnají nebo dokonce předčí oko lidské.


Schránka krkatic je redukována na tenkou a jemnou skořápku, ležící pod kůží na hřbetě. Chobotnice nemají skořápku vůbec. Krakatice plavou pomocí tryskového pohonu : voda vniká do dutiny pod pláštěm otvory kolem hlavy a je pak stahem svalů vypuzena ven nálevkou čili sifonem. Krakatice mohou pomalu plavat i pomocí trojúhlých ploutví, které tvoří jejich plášť. Chobotnice sice rovněž plavou pomocí tryskového zařízení, ale jejich normálním pohybem je plížení po mořském dně, kde loví škeble, kraby a raky. Krakatice se živí rybkami, garnáty i jinými krakaticemi.
Hlavonožci žijí jak u pobřeží, tak na volném moři, někteří i ve velkých hlobkách. Jejich velikost kolísá od 1 cm až po Krakatici obrovskou ( Arciteuthis princeps ) , největšího známého beobratlého živočicha.
Hlavonožci patří k nejhojnějším živočichům a jsou vítanou potravou pro mořské savce, jako jsou vorvani a delfíni.