Leden 2011

Anoli

4. ledna 2011 v 15:47 | Svět zvířat |  Plazi
Anoli mají dva výrazné znaky : rozšířené prsty a lalok, tj. volný kožní záhyb na krku. Tento lalok mohou roztáhnout sklopením dlouhého chrupavčitého výrůstku připojeného poblíž brady. U některých druhů mají lalok jen samci, u jiných mají samci větší lalok než samice. Lalok, který je u většiny druhů výrazně zbarven, je výstražným nebo výhružným znamením,blíží-li se nepřítel nebo samec stejného druhu.
anolis
U většiny anolů tvoří šupiny naspodu prstů podušky, které jim pomáhají při šplhání jako u gekonů. Četné drobné háčky na těchto poduškách se zachycují v nerovnostech podkladu, po němž anoli šplhají. Anoli jsou schopni se vyšplhat po špinavé skleněné tabuli, ale po umyté kloužou.
Anoli karolínský je velmi hojný ve Spojených státech kolem Mexického zálivu. Obchodníci se zvířaty vykupují tisíce anolů a prodávají je dětem na hraní. Jsou to hbitá, zajímavá a neškodná zvířata, která v zajetí vydrží několik týdnů. Jen zřídka se dožijí jednoho roku. I v přírodě je jejich průměrný věk překvapivě krátký, asi 10 měsíců, což je nejkratší věk mezi plazy. Pouze za ideálních podmínek se mohou dožít dvou let.