Aligátor

28. listopadu 2010 v 12:50 | Svět zvířat |  Plazi
Alligator mississipiensis
Aligátoři. Jsou známy jen dva druhy pravých aligátorů.První, aligátor štikohlavý, vyskytuje se v jihovýchodní časti Spojených států, druhý je aligátor čínský ve východní číně. Všichni příslušníci této čeledi mají širokou tlamu, jejíž horní čelist má na každé straně kapsu, do níž, má-li aligátor tlamu zavřenou, zapadá špičák,, čtvrtý zub,,. Někteří krokodýli mají také širokou tlamu, ale pokud ji neotevřou, čtvrtý zub zapadá do důlku vně horní čelisti. V oblasti obývané aligátory nežije žádný z krokodýlů se širokou tlamou.

Alligator mississipiensis

Samička aligátora přináší na jaře v tlamě bahno a bažinné rostlinstvo a vybuduje z něho hromadu. Na vrcholek hromady naklade 20 - 70 vajec, která měří v průměru asi 8 cm, a pokryje je dalším bahnem a rostlinami. Po dobu devíti a deseti týdnů před vylíhnutím mláďat střeží samička ostražitě své hnízdo, občas je dokonce zvlhčuje a upravuje. Kvičivé zvuky, které vydávají asi 20 cm dlouhá mláďata dobývající se z vajec, jsou znamením pro samici, aby rozhrabala hnízdo a pomohla jim ven. Není - li samice v této době u hnízda, mláďata zahynou, protože se nemohou dostat z hnízda. Čerstvě vylíhnutá mláďata zavede samice do vody a hlídá je tam podobně jako kachna svá kachňátka. Mláďata se dorozumívají s matkou vysokým kňouravým hlasem.

Alligator sinensis
Mladí aligátoři se živí rybkami, raky i jinými malými živočichy. Větší aligátoři žerou hady, želvy a větší ryby, ti větší někdy napadají telata, vysokou zvěř nebo prasata a zatahují je do vody, aby je utopili. Jako jiní krokodýli i aligátoři trhají kusy potravy ze své kořisti tak, že se rychle otáčejí kolem své osy a tím ukroutí všechno co drží v čelistech. Svými čelistmi dovedou aligátoři rozdrtit želvy v beztvarou hmotu. Na jaře je v bažinách slyšet řev dospělých samců na vzdálenost téměř dvou kilometrů. Při řvaní se samci chvějí po celém těle. Vztyčují se na nohách a pak pomalu klesají. Přitom vystřikují ze žláz na spodní čelisti silný pach. Hlasitým řevem a pachem lákají samice k páření.
Alligator mississipiensis
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 já jack a qwertz já jack a qwertz | 13. září 2012 v 16:18 | Reagovat

he tam pejsek, potom krokouš, potom pejsek v krokoušovi.....

2 Aligátor Aligátor | Web | 28. června 2013 v 12:16 | Reagovat

Zajímavé informace o aligátorech, vtipný je jak dokáží nečekaně zaútočit. Nevěděla jsem, že kladou na hromadu až 70 vajíček...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama