Zmije

10. května 2010 v 20:07 | Svět zvířat |  Hadi
Zmije se dělí na dvě skupiny - pravé zmije a chřestíšovité zmije. Obě skupiny mají pohybové jedové zuby, kterými vstřikují jed do své oběti. Pravé zmije se liší od chřestíšovitých hlavně tím, že nemají obličejové jamky. Některé zmije , jako např. ploskolebec , mají tak slabý jed, že na člověka působí asi jako včelí bodnutí; všechny zmije jsou však jedovaté a většina z nich může člověku způsobit smrtelné uštknutí. Jed působí na krvinky a cévy. Pravé zmije, jich známe asi 50 druhů, se vyskytují od Anglie přes evropskou pevninu do Číny a na jih až na Jávu a také do Afriky.Eristocophis mcmahoni
Je-li tatovznětlivá zmije  podrážděna, otírá o sebe velmi drsné pilovité šupiny na bocích těla a tím vzniká hrozivý zvuk, podobající se zvuku prudce proudící vody. Vypráví se mnoho historek o tom, jak zmije umí hbitě vyskočit z úkrytu v písku a uštknout nic netušícího tvora, který na ní narazí. Jed této šedesáticentimetrové zmije je nejsilnějším ze zmijích jedů a to činí ze zmije paví obávaného hada.
CerastesZmije nejvyspělejší skupiny mají širokou hlavu s malými šupinkami a všechny rodí živá mláďata. Některé ryjí v písku tak, že svinou své tělo a zahrabou se bokem do písku pohybem žeber. Tyto zmije obývají pouště v Africe a vyskytují se také v Indii a na Cejlonu. Do této skupiny patří dva druhy zmijí rohatých, zmije listonosá a zmije paví.
Bitis gabonicaPříkladem zcela opačného přizpůsobení prostředí jsou africké zmije stromové, které mají chápací ocas a žijí na stromech. Zmije gabunská, žijící v tropické Africe, je téměř 2 metry dlouhý obr, který má hlavu velkou jako ruka a zavalité tělo. Tento had váží až 8 kg, ale je velmi poddajný. Jeho jed je silný a uštknutí je zvláště nebezpečné, protože velké jedové váčky této zmije obsahují velké množství jedu. Její jedové zuby jsou téměř 5 cm dlouhé.
Vipera berusZmije obecná Je naším jediným jedovatým hadem. Klikatá čára táhnoucí se středem hřbetu zmije, zavalité tělo a krátký ocas ji odlišují od ostatních druhů hadů vyskytujících se ve střední Evropě. Zmije obecná je jedním z mála hadů, u nichž se obě pohlaví liší zbarvením, takže lze již podle zbarvení rozeznat samce od samice; samice mají často cihlově červený či zlatavý nádech, kdežto samci jsou stříbřitě či olivově šedí.
Lebka zmije s jedovými zuby a rozdělenou spodní čelistí umožní polknout kořist v celku
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jakub vrba jakub vrba | 22. května 2011 v 16:48

napiste tam i neco o zmijich co jsou v česku

2 D.A.X. D.A.X. | 5. listopadu 2011 v 8:01

to je totální pičovina chrestýsdovite zmyje

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama