Varan

15. února 2009 v 8:27 |  Plazi


Varani jsou obři mezi ještěrkami. Varan obrovský, žijící na ostrově Komodov Indonésii, dosahuje délky 3 ma váhy 135 kg. Varani se vyskytují jen ve Starém světě a polovina dnešních druhů žije v Indoněsii; v Africe se vyskytují jen tři druhy.
Všichni varani jsou si velmi podobní. Mají těžké tělo, silné nohy a dlouhý ocas. Jejich krk je dost dlouhý a hlava je dlouhá a plochá. Varani kmitají svým dlouhým vidličnatým jazykem podobně jako hadi. Jazyk nasbírá částečky pachu a předá je zvláštnímu chuťovému ústrojí na patře tlamy. To umožňuje varanům sledovat pachové stopy.
Varani žijí v pouštích i bujných džunglích. Něktří žijí v zemních chodbách, jiní na stromech. Něktří žijíí poblíž sladké vody, jiní poblíž moře. Všichni varani umějí dobře plavat a plavou často. Snědí každého živočicha, kterého dokáží chytit a přemoci. Když se varan blíží ke kořisti, stáhne hlavu dozadu tím, že zakřiví krk a pak ji vymrští dopředu jako útočí had. Varani, kteří mají silné drtivé zuby, živí se hlemýždi a kraby. Varan nilský žere krokodýlí vejce, která vyhrabává z hnízd. Svá vlastní vejce klade do hnízd všekazů. Chycený varan kouše, ale rychle se ochočí a dobře se chová v zajetí.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Romanio Romanio | 17. listopadu 2011 v 18:22 | Reagovat

Dovoluji si Vás upozornit na uváděný omyl: Varan obrovský je druh žijící na australském teritoriu,zatím co na Komodu žije varan komodský.Možná Vás spletlo to, že se jedná varana obrovského svou velikostí.

2 Luky Luky | 13. října 2014 v 22:09 | Reagovat

to vůbec není o varanovi obrovském

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama