Vačice

11. února 2009 v 19:05 |  Savci
Vačice tvoří poměrně početnou skupinu vačnatých savců, kteří na rozdíl od ostatních vačnatců nežijí v Austrálii, ale v Americe. Jak svědčí nálezy vymřelých zvířat, byly vačice kdysi bohatě rozvinutou skupinu, neobstály však v konkurenci s dokonalejšími placentárními savci a proto jsou dnes na ústupu. Dosahují velikosti myši až kočky, mají krátké pětiprsté končetiny, dlouhý, většinou lysý ocas a protáhlou tlamu s velkým počtem ostrých zoubků. Vak na břiše je u většiny druhů dobře vyvinut, pouze u některých vačic z něho zbyly jen dva malé záhyby kůže. Mláďata se rodí velmi malá, nedokonale vyvinutá stejně jako u ostatních vačnatců.

Vačice jsou vesměs noční zvířata, která obývají hlavně lesnaté a křovinaté kraje nejčastěji poblíž vod. Většinou dobře šplhají po stromech. Živí se převážně smíšenou potravou, různými plody, červy, hmyzem i drobnými ptáky a savci. Samy jsou často kořistí šelem a také původní obyvatelé Ameriky si rádi pochutnávají na jejich mase. Kromě toho se vačice loví pro jemnou kožešinu. V nebezpečí vačice předstírá, že je mrtvá; toto jednání je sice známé u mnoha bezobratlých nebo u některých olazů a ptáků, ale u savců je značně neobvyklé.

Nejznámějším druhem je vačice opossum, která se svým vzhledem podobá velké kryse. Měří bez ocasu až půl metru. Má šedavou srst, protáhlýčenich zakončený růžovým nosem a dlouhý, jemně šupinatý ocas. Ocasem si pomáhá při šplhání. Chytá se jím za větve stromů a dovede se za něj i zavěsit.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ??? ??? | 13. prosince 2009 v 20:48 | Reagovat

Máš fakt pěkný všechny vačnatce, ale nechtěl/a bys dát např.: šelmy pod savce?
Ale jinak fakt super blog...:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama