Tetřev

7. ledna 2009 v 8:14 |  Ptáci
Tetřevovití ptáci jsou zvláštní skupinou lesních kurů, která obývá v 19 druzích severní polokouli. Jejich pravým domovem je sibiřská a kanadská tajga. Jsou to vesměs statní ptáci s krátkým silným zobákem a s nohama opeřenýma až po špičky prstů. Jejich křídla jsou krátká a zaokrouhlená. Stejně jako ostatní kurové létají tetřevi dost špatně a jenom na krátké vzdálenosti. Samci jsou obvykle větší než samice a bývají také pestřeji zbarveni. Dlouhá ocasní pera rozvírají při toku do charakteristického vějíře. Pověstný je zejména tok tetřeva hlušce.

Kohout sedí za ranního rozbřesku někde na větvi se spuštěnými křídly, pozdviženým ocasem a hlavou zvrácenou dozadu a ozývá se zvláštním zpěvem. Jednotlivé sloky jeho zpěvu, které se pravidelně po sobě opakují, označují myslivci jako klepání, vylousknutí a broušení. Při poslední sloce přestává tetřev na několik vteřin slyšet a toho využívají lovci, aby se k němu nepozorovaně přiblížili.
V našich zemích žijí kromě tetřeva hlušce ještě tetřívek obecný a jeřábek lesní. Všichni jsou poměrně vzácní a dnes se s nimi můžeme setkat už jenom v některých horských lesích.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama