Pěnkavovití

22. února 2008 v 14:44 |  Ptáci
Pěnkavovití ptáci jsou nejpočetnější čeledí pěvců. Obývají asi v 500 druzích takřka celý svět s výjimkou Madagaskaru a Austrálie. Setkáme se s nimi v tropech i v severských zemích. Jsou to ptáci drobní, zavalitého těla a krátkých křídel. Létají namáhavě, přesto však většinou rychlae a obratně. Zobák je silný, kuželovitý, charakteristický pro ptáky živící se semeny. Jako typické představitele si uveďme všeobecně známou pěnkavu obecnou a čížka lesního. Zvláště silným zobákem vynikají dlask tlustozobý a hýl obecný, kteří jimi louskají tvrdá semena nebo pecky.
Pěnkavovití ptáci si obvykle stavějí otevřená miskovitá hnízda z rostlinného materiálu na stromech v keřích nebo ve skrytu na zemi. Hnízdí zpravidla několikrát do roka a vyvádějí pokaždé 4-8- mláďat. Mnohé druhy podnikají na zimu daleké tahy do oblastí s příznivějším podnebím. Některé z pěnkav velmi pěkně zpívají. Pro zpěv i pro pěkný vzhled je lidé často chovají doma.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milberky Milberky | Web | 2. března 2008 v 17:15 | Reagovat

Musela jsem si ptáčky na obrázcích trochu specifikovat a podělit se s vámi o detaily, jsou moc užiteční.      

      Carduelis spinus - Čížek lesní charakteristický pták horských jehličnatých lesů. Žije po celý rok velmi družně. Po vyhnízdění se potuluje často ve velkých hejnech ve vnitrozemí. Vyhledává u vod rostoucí olše a z jejich šištiček vyzobává semena. V zimě u nás zčásti zůstává, většinou však táhne do jižní Evropy, zvláště do Itálie

      Carduelis carduelis - Stehlík obecný je toulavý pták, který se dokáže pohybovat ve velmi velkých vzdálenostech od svého hnízdiště.Stehlík je velmi půvabný, pestře zbarvený, bystrý a obratný.

       Pyrrhula pyrrhula - Hýl obecný  je navzdory svému zbarvení poměrně nenápadný pták. Díky poměrně robustní postavě a typickému zbarvení ho lze vždy bez obtíží rozpoznat od jiných ptáků. Jeho zobák je krátký a zaoblený s ostrými hranami, kterými uštipuje pupeny a louská semena. Vzájemné dotýkání zobákem patří k námluvnímu rituálu.

2 svět zvířat svět zvířat | Web | 2. března 2008 v 22:08 | Reagovat

Děkuji Milberky za perfektní a vyčerpávající doplnění.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama