Levhart

19. ledna 2008 v 21:09 |  Šelmy
Levhart skvrnitý má ze všech kočkovitých šelem největší rozšíření. Vytváří několik zeměpisných ras, které se liší především velikostí a zabarvením srsti. Kromě normálních skvrnitých forem se vyskytuje i v různých barevných odchylkách, nejčastěji jako celý leskle černý, známý pod jménem Baghíra z Kiplingovi Knihy džunglí.
Levharti se živí většími obratlovci, především jeleny a antilopami. Oblíbenou kořistí levhartů jsou též opice, zvláště afričtí paviáni. Levharti dovedně šplhají po stromech a často do korun stromů vynášejí kořist, aby ji uchránili před hyenami a šakaly. Velcí samci levhartů mohou vážit 100 kg, samice jsou zpravidla značně menší. Za určitých okolností se mohou levharti stát lidojedy, normálně se však člověku vyhnou.
Vysoko v asijských velehorách žije šedobílý levhart sněžný čili irbis.Je stejně skvrnitý jako levhart , má však dlouhou srst a huňatý ocas. Je výborně přizpůsoben drsnému horskému prostředí.
Levhartům se podobá jaguár americký. Často se setkáte s tím, že se ve filmech i v literatuře velké skvrnité kočkovité šelmy vzájemně zaměňují. Řekneme si proto, jak je rozeznáme. Určíme je snadno přímo podle skvrn na těle, nejlépe na bocích. Gepard je po celém těle jednoduše černě tečkován. Levhart má skvrny v podobě kroužků, které jsou uvnitř prázdné. Jaguár má velké kroužkovité skvrny, uprostřed nichž jsou ještě černé tečky. Jaguár žije v tropických pralesích Střední a Jižní Ameriky. Výborně šplhá po stromech, rád se koupe a je dobrým plavcem. Jeho nejčastější kořistí jsou velcí hlodavci kapybary.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 dogklub dogklub | E-mail | Web | 19. ledna 2008 v 23:19 | Reagovat

ahoj. máš hezký blog. líbí se mi, že je přehledný.  kočkovité šelmy mám nejradši ještě se psy. v časopise Světem zvířat jsem četla o zoo na západě Sibiře-Novosibirsk, že tam chovají asi 19 druhů kočkovitých šelem!!

2 svět zvířat svět zvířat | Web | 20. ledna 2008 v 0:46 | Reagovat

Díky za návštěvu a komentář také poteší

na psi jsem se ještě nedostal, ale už to brzy bude.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama